Nowe przepisy zakazują kopiowania dokumentu tożsamości

Odsłony: 543

Zakaz kserowaniaOd 12 lipca 2019 r. wchodzi w życie ustawa zakazująca kopiowania dokumentów publicznych. Nowe przepisy mają na na celu zwiększenie ochrony danych osobowych.

Dokumenty publiczne zostały podzielone na 3 kategorie:

I kategoria – najważniejsze dokumenty osobiste – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymacje służbowe,
II kategoria – m.in. dokumenty potwierdzające wykształcenie, świadectwa dojrzałości,
III kategoria – dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – koncesje, pozwolenia, licencje, legitymacje szkolne i studenckie.

Dowód osobisty pozostawiony w zastaw za wypożyczony kajak, czy zgubiony portfel, kopiowanie dokumentów przez firmę wypożyczającą samochód – to najczęstsze przypadki, gdy dochodzi do posłużenia się przez osoby nieuprawnione, dokumentem tożsamości w celu np. zaciągnięcia kredytu.

Od 12 lipca niedozwolone będzie zatrzymanie, jak również kserowanie dokumentu tożsamości – firmy będą mogły co najwyżej prosić o okazanie dowodu i spisanie danych niezbędnych do zawarcia umowy.

Za złamanie zakazu będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zakaz nie dotyczy sytuacji, gdy określonym osobom przysługuje szczególne uprawnienie do sporządzenia kopii dokumentu oraz w sektorze bankowym.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. 2019 poz. 53)
Stan prawny na 10.07.2019 r .

Maria Szwajkiewicz

Artykuł pochodzi z
NSZZ Region Gdański